Vishay/Dale RN55D3601FRE6
RN55D3601FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3601FRE6
Brief Description
RES 3.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3601FRE6.pdf
Availability of RN55D3601FRE6
QUANTITY
RN55D3601FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3601FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D3601FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3601FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D3601FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3601FRE6 Details Description
Related parts for RN55D3601FRE6
PGS SHEET 115X180MM W/POLYESTER datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 4KX18 68-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTLR/MON SFP 1-2CH 28TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 155MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CBL 38POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf