Vishay/Dale RN55D36R5FRE6
RN55D36R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D36R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D36R5FRE6.pdf
Availability of RN55D36R5FRE6
QUANTITY
RN55D36R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D36R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D36R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D36R5FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D36R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D36R5FRE6 Details Description
Related parts for RN55D36R5FRE6
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 60V 1000W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 116K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 16-SSOP datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
1.25MM M/L 12POS 30AWG 450MM datasheet.pdf