Vishay/Dale RN55D3740FRSL
RN55D3740FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3740FRSL
Brief Description
RES 374 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3740FRSL.pdf
Availability of RN55D3740FRSL
QUANTITY
RN55D3740FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3740FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D3740FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3740FRSL
Related LinksRN55D3, RN55D3740FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3740FRSL Details Description
Related parts for RN55D3740FRSL
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf