Vishay/Dale RN55D37R4FRE6
RN55D37R4FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D37R4FRE6
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D37R4FRE6.pdf
Availability of RN55D37R4FRE6
QUANTITY
RN55D37R4FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D37R4FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D37R4FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D37R4FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D37R4FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D37R4FRE6 Details Description
Related parts for RN55D37R4FRE6
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
V/T REC,POWERBLADE" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
BOARD FOR SOIC LMH6612/19 datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf