Vishay/Dale RN55D38R3FRSL
RN55D38R3FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D38R3FRSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D38R3FRSL.pdf
Availability of RN55D38R3FRSL
QUANTITY
RN55D38R3FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D38R3FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D38R3FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D38R3FRSL
Related LinksRN55D3, RN55D38R3FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D38R3FRSL Details Description
Related parts for RN55D38R3FRSL
LED MOUNT .200" BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 12GB datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CRYSTAL 11.289600 MHZ datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf