Vishay/Dale RN55D3904FB14
RN55D3904FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3904FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3904FB14.pdf
Availability of RN55D3904FB14
QUANTITY
RN55D3904FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3904FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3904FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3904FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3904FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3904FB14 Details Description
Related parts for RN55D3904FB14
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 1206 datasheet.pdf
IC SW PWR DIST 1.5A 16-SOIC datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC2400 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf