Vishay/Dale RN55D39R2FBSL
RN55D39R2FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D39R2FBSL
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D39R2FBSL.pdf
Availability of RN55D39R2FBSL
QUANTITY
RN55D39R2FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D39R2FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D39R2FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D39R2FBSL
Related LinksRN55D3, RN55D39R2FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D39R2FBSL Details Description
Related parts for RN55D39R2FBSL
CONN EDGE DUAL .100 PCB 10POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.7V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
THERMTR CONTCT SNGL INP W/RECRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf