Vishay/Dale RN55D39R2FRSL
RN55D39R2FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D39R2FRSL
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D39R2FRSL.pdf
Availability of RN55D39R2FRSL
QUANTITY
RN55D39R2FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D39R2FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D39R2FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D39R2FRSL
Related LinksRN55D3, RN55D39R2FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D39R2FRSL Details Description
Related parts for RN55D39R2FRSL
RES SMD 360K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 8OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 920MHZ SMD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
7+7 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
HEATSINK FOR PWR MOD/IGBT/RELAY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 18.5A U8FL datasheet.pdf