Vishay/Dale RN55D3R90FB14
RN55D3R90FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3R90FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3R90FB14.pdf
Availability of RN55D3R90FB14
QUANTITY
RN55D3R90FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3R90FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3R90FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3R90FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3R90FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3R90FB14 Details Description
Related parts for RN55D3R90FB14
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf