Vishay/Dale RN55D4024FB14
RN55D4024FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4024FB14
Brief Description
RES 4.02M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4024FB14.pdf
Availability of RN55D4024FB14
QUANTITY
RN55D4024FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4024FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4024FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4024FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4024FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4024FB14 Details Description
Related parts for RN55D4024FB14
CONN RECEPT PIN .032-.046" .255" datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 12V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12-BIT OCTAL 16-MSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1000FT datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FX-300 EXTERNAL INPUT UNIT NPN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf