Vishay/Dale RN55D40R2FRE6
RN55D40R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D40R2FRE6
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D40R2FRE6.pdf
Availability of RN55D40R2FRE6
QUANTITY
RN55D40R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D40R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D40R2FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D40R2FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D40R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D40R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55D40R2FRE6
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPLICE PARALLEL NINS 22-18AWG datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 33W 10A datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf