Vishay/Dale RN55D4220FRE6
RN55D4220FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4220FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4220FRE6.pdf
Availability of RN55D4220FRE6
QUANTITY
RN55D4220FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4220FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D4220FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4220FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D4220FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4220FRE6 Details Description
Related parts for RN55D4220FRE6
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1500MAH datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COL 8SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 6.35MM ID 50MM L datasheet.pdf
37.5MM HS ASSY ULTEM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 10POS PINS datasheet.pdf