Vishay/Dale RN55D4270FRE6
RN55D4270FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4270FRE6
Brief Description
RES 427 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4270FRE6.pdf
Availability of RN55D4270FRE6
QUANTITY
RN55D4270FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4270FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D4270FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)427
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4270FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D4270FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4270FRE6 Details Description
Related parts for RN55D4270FRE6
CONN CARD EXTEND 200POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLXR 2:1 3GHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 17-20AWG 1.5MM datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFY RLY OSSD PWR/RST 6 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf