Vishay/Dale RN55D4321FR36
RN55D4321FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4321FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4321FR36.pdf
Availability of RN55D4321FR36
QUANTITY
RN55D4321FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4321FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D4321FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4321FR36
Related LinksRN55D4, RN55D4321FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4321FR36 Details Description
Related parts for RN55D4321FR36
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf
SPLITTER SPLICE TRAY datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 7.9" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf