Vishay/Dale RN55D43R2FBSL
RN55D43R2FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D43R2FBSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D43R2FBSL.pdf
Availability of RN55D43R2FBSL
QUANTITY
RN55D43R2FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D43R2FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D43R2FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D43R2FBSL
Related LinksRN55D4, RN55D43R2FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D43R2FBSL Details Description
Related parts for RN55D43R2FBSL
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN STRAIN RLF 16POS FOR GX4E datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC AMP MONOLTHC/PHOTOD 8-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf