Vishay/Dale RN55D4421FBSL
RN55D4421FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4421FBSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4421FBSL.pdf
Availability of RN55D4421FBSL
QUANTITY
RN55D4421FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4421FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D4421FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4421FBSL
Related LinksRN55D4, RN55D4421FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4421FBSL Details Description
Related parts for RN55D4421FBSL
JUMPER-H1506TR/A2015S/H1504TR 2" datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X3X5" 7A VFN datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf