Vishay/Dale RN55D4421FRSL
RN55D4421FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4421FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4421FRSL.pdf
Availability of RN55D4421FRSL
QUANTITY
RN55D4421FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4421FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D4421FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4421FRSL
Related LinksRN55D4, RN55D4421FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4421FRSL Details Description
Related parts for RN55D4421FRSL
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
070 MULTILOC CAP HSG PANEL LOC datasheet.pdf
27MM LOW P HS ASSY A- datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PROX 24-240VAC/DC 7M datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
44 MODII HDR DRRA SHRD .100CL datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X6 DKGY KEYC datasheet.pdf