Vishay/Dale RN55D4501FB14
RN55D4501FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4501FB14
Brief Description
RES 4.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4501FB14.pdf
Availability of RN55D4501FB14
QUANTITY
RN55D4501FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4501FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4501FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4501FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4501FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4501FB14 Details Description
Related parts for RN55D4501FB14
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT QUAD 64-HTQFP datasheet.pdf
POWER SUPPLY DUAL 15W 15V 500MA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1016 TB SOC WF PCB/DOWN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf