Vishay/Dale RN55D47R0FB14
RN55D47R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D47R0FB14
Brief Description
RES 47 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D47R0FB14.pdf
Availability of RN55D47R0FB14
QUANTITY
RN55D47R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D47R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D47R0FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D47R0FB14
Related LinksRN55D4, RN55D47R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D47R0FB14 Details Description
Related parts for RN55D47R0FB14
RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN 400V 150A POWIRTAB datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CORD POWER MALE-OPEN END 3M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf