Vishay/Dale RN55D48R7FR36
RN55D48R7FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D48R7FR36
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D48R7FR36.pdf
Availability of RN55D48R7FR36
QUANTITY
RN55D48R7FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D48R7FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D48R7FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D48R7FR36
Related LinksRN55D4, RN55D48R7FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D48R7FR36 Details Description
Related parts for RN55D48R7FR36
IC SW REG SYNC STEP-DOWN 36-SSOP datasheet.pdf
PATCH CORD SHEATH BANANA 20" RED datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DP83849IVS datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 2MSPS 16WQFN datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 23.5A 3.07 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONNECTOR BOX 4PT RJ-45 232 datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf