Vishay/Dale RN55D49R9FB14
RN55D49R9FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D49R9FB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D49R9FB14.pdf
Availability of RN55D49R9FB14
QUANTITY
RN55D49R9FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D49R9FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D49R9FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D49R9FB14
Related LinksRN55D4, RN55D49R9FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D49R9FB14 Details Description
Related parts for RN55D49R9FB14
CONN HEADER R/A .100 6POS 15AU datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR DR.100 SMT datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO213AB datasheet.pdf