Vishay/Dale RN55D49R9FBSL
RN55D49R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D49R9FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D49R9FBSL.pdf
Availability of RN55D49R9FBSL
QUANTITY
RN55D49R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D49R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D49R9FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D49R9FBSL
Related LinksRN55D4, RN55D49R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D49R9FBSL Details Description
Related parts for RN55D49R9FBSL
CAP FILM 10000PF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED BLUE 10M datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf