Vishay/Dale RN55D4R22FB14
RN55D4R22FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4R22FB14
Brief Description
RES 4.22 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4R22FB14.pdf
Availability of RN55D4R22FB14
QUANTITY
RN55D4R22FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4R22FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4R22FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4R22FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4R22FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4R22FB14 Details Description
Related parts for RN55D4R22FB14
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DEKAFIX FWZ 5 MARKED 61-70 50/CD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 4.0MM SILVER datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf