Vishay/Dale RN55D5101FRE6
RN55D5101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5101FRE6
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5101FRE6.pdf
Availability of RN55D5101FRE6
QUANTITY
RN55D5101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5101FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5101FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5101FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5101FRE6
CONN HEADER 4POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADG788 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LGH-3 DBL MLD END LEAD datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 121CSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS-HF3/8 5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf