Vishay/Dale RN55D5101FRE6
RN55D5101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5101FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5101FRE6.pdf
Availability of RN55D5101FRE6
QUANTITY
RN55D5101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5101FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5101FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5101FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5101FRE6
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 3.7A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.4A 8-SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4.7MH T/H datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6NS 272BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DSUB 8X8 M PCB CLIN G 50OHM datasheet.pdf