Vishay/Dale RN55D51R1FBSL
RN55D51R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D51R1FBSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D51R1FBSL.pdf
Availability of RN55D51R1FBSL
QUANTITY
RN55D51R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D51R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D51R1FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D51R1FBSL
Related LinksRN55D5, RN55D51R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D51R1FBSL Details Description
Related parts for RN55D51R1FBSL
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
RES 15K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.53"L X 2.56"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
33UF 100V 10X18MM 85C 3000H datasheet.pdf