Vishay/Dale RN55D5230FRE6
RN55D5230FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5230FRE6
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5230FRE6.pdf
Availability of RN55D5230FRE6
QUANTITY
RN55D5230FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5230FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5230FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5230FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5230FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5230FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5230FRE6
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 10W datasheet.pdf
AML54 FULL ROCKER OPERATORCOVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf