Vishay/Dale RN55D5231FR36
RN55D5231FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5231FR36
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5231FR36.pdf
Availability of RN55D5231FR36
QUANTITY
RN55D5231FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5231FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D5231FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5231FR36
Related LinksRN55D5, RN55D5231FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5231FR36 Details Description
Related parts for RN55D5231FR36
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 100KSPS 40-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 4V 200W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 84POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf