Vishay/Dale RN55D5360FB14
RN55D5360FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5360FB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5360FB14.pdf
Availability of RN55D5360FB14
QUANTITY
RN55D5360FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5360FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5360FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5360FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5360FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5360FB14 Details Description
Related parts for RN55D5360FB14
RES 22 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 12" RG-179 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ20A/AE20/AFJ20A datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
RV COAX SW 18GHZ 4.5V datasheet.pdf