Vishay/Dale RN55D5361FB14
RN55D5361FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5361FB14
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5361FB14.pdf
Availability of RN55D5361FB14
QUANTITY
RN55D5361FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5361FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5361FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5361FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5361FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5361FB14 Details Description
Related parts for RN55D5361FB14
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8DIP datasheet.pdf
RELAY SSR 120VAC .6A ZC 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 200MHZ 416BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
UNIVERSAL TERM BLOCK 10-26AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC BINARY RIPPLE COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf