Vishay/Dale RN55D5602FR36
RN55D5602FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5602FR36
Brief Description
RES 56K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5602FR36.pdf
Availability of RN55D5602FR36
QUANTITY
RN55D5602FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5602FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D5602FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5602FR36
Related LinksRN55D5, RN55D5602FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5602FR36 Details Description
Related parts for RN55D5602FR36
SWITCH SPST AUTO 5 SEC 50V datasheet.pdf
IC FIFO 2048X36 10NS 256BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf