Vishay/Dale RN55D5760FB14
RN55D5760FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5760FB14
Brief Description
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5760FB14.pdf
Availability of RN55D5760FB14
QUANTITY
RN55D5760FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5760FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5760FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5760FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5760FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5760FB14 Details Description
Related parts for RN55D5760FB14
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
MPQ BLINDSTOPFEN6,4 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 520MA 915 MOHM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 16NLG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN 64POS FML IDC WITHOUT SR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf