Vishay/Dale RN55D57R6FRSL
RN55D57R6FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D57R6FRSL
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D57R6FRSL.pdf
Availability of RN55D57R6FRSL
QUANTITY
RN55D57R6FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D57R6FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D57R6FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D57R6FRSL
Related LinksRN55D5, RN55D57R6FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D57R6FRSL Details Description
Related parts for RN55D57R6FRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 459V 65KA SQUARE datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 50MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 44POS H.D M R/A M3 datasheet.pdf
ADAPTOR PLUG ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf