Vishay/Dale RN55D5900FRSL
RN55D5900FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5900FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5900FRSL.pdf
Availability of RN55D5900FRSL
QUANTITY
RN55D5900FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5900FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D5900FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5900FRSL
Related LinksRN55D5, RN55D5900FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5900FRSL Details Description
Related parts for RN55D5900FRSL
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf