Vishay/Dale RN55D5900FRSL
RN55D5900FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5900FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5900FRSL.pdf
Availability of RN55D5900FRSL
QUANTITY
RN55D5900FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5900FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D5900FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5900FRSL
Related LinksRN55D5, RN55D5900FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5900FRSL Details Description
Related parts for RN55D5900FRSL
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIBRATR 16SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 28 RES 680 OHM 16DIP datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf