Vishay/Dale RN55D6190FR36
RN55D6190FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6190FR36
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6190FR36.pdf
Availability of RN55D6190FR36
QUANTITY
RN55D6190FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6190FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D6190FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6190FR36
Related LinksRN55D6, RN55D6190FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6190FR36 Details Description
Related parts for RN55D6190FR36
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
IGBT 1400V 60A 300W PLUS247 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf