Vishay/Dale RN55D6201FRE6
RN55D6201FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6201FRE6
Brief Description
RES 6.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6201FRE6.pdf
Availability of RN55D6201FRE6
QUANTITY
RN55D6201FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6201FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6201FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6201FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6201FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6201FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6201FRE6
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 16A IN LINE datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 10UMAX datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 4M1 datasheet.pdf
EXTENDER BOARD FOR DEV-BF5XX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 78 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 3/4 BK 500' datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf