Vishay/Dale RN55D64R9FRE6
RN55D64R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D64R9FRE6
Brief Description
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D64R9FRE6.pdf
Availability of RN55D64R9FRE6
QUANTITY
RN55D64R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D64R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D64R9FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D64R9FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D64R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D64R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55D64R9FRE6
IC 2-1LINE DATA SELECT/MUX SM8 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 3/8-48" BLUE datasheet.pdf
T2011-021SM, 2 N/C + 1 N/O, 90 D datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf