Vishay/Dale RN55D6521FRE6
RN55D6521FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6521FRE6
Brief Description
RES 6.52K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6521FRE6.pdf
Availability of RN55D6521FRE6
QUANTITY
RN55D6521FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6521FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6521FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.52k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6521FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6521FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6521FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6521FRE6
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 2512 datasheet.pdf
TRIAC 600V 4A TO220-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM datasheet.pdf