Vishay/Dale RN55D66R5FB14
RN55D66R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D66R5FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D66R5FB14.pdf
Availability of RN55D66R5FB14
QUANTITY
RN55D66R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D66R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D66R5FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D66R5FB14
Related LinksRN55D6, RN55D66R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D66R5FB14 Details Description
Related parts for RN55D66R5FB14
RES 4.3M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC BUFFER DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN RED 650NM DIFF datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" PURPLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM TACH 24VDC datasheet.pdf