Vishay/Dale RN55D6730FRE6
RN55D6730FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6730FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 673 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6730FRE6.pdf
Availability of RN55D6730FRE6
QUANTITY
RN55D6730FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6730FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6730FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)673
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6730FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6730FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6730FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6730FRE6
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN SOCKET PQFP 132POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/32" 6.69" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V TO-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO-220FPAB datasheet.pdf