Vishay/Dale RN55D6730FRE6
RN55D6730FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6730FRE6
Brief Description
RES 673 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6730FRE6.pdf
Availability of RN55D6730FRE6
QUANTITY
RN55D6730FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6730FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6730FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)673
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6730FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6730FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6730FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6730FRE6
IC FILTER EMI 10LINE FLIPCHIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6TMLF datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
40G QSFP+ AOC datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf