Vishay/Dale RN55D6801FR36
RN55D6801FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6801FR36
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6801FR36.pdf
Availability of RN55D6801FR36
QUANTITY
RN55D6801FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6801FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D6801FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6801FR36
Related LinksRN55D6, RN55D6801FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6801FR36 Details Description
Related parts for RN55D6801FR36
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BATTERY 3 POS RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC SEQUENCHER/MON 10CH 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf