Vishay/Dale RN55D6980FRE6
RN55D6980FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6980FRE6
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6980FRE6.pdf
Availability of RN55D6980FRE6
QUANTITY
RN55D6980FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6980FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6980FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6980FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6980FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6980FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6980FRE6
RELAY SSR 240VAC .3A 8-DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .8MM 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES 11.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.0022 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf
SMT APPLICATOR APP DIRECT KIT datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-RIGID datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf