Vishay/Dale RN55D6R49FRE6
RN55D6R49FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6R49FRE6
Brief Description
RES 6.49 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6R49FRE6.pdf
Availability of RN55D6R49FRE6
QUANTITY
RN55D6R49FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6R49FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6R49FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6R49FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6R49FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6R49FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6R49FRE6
FERRITE BEAD CORE L/F EMI 14.00M datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.1A SOT23-5 datasheet.pdf
TRI LEVEL 5.08 12POS datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 95A SP3 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf