Vishay/Dale RN55D7320FR36
RN55D7320FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7320FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7320FR36.pdf
Availability of RN55D7320FR36
QUANTITY
RN55D7320FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7320FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D7320FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7320FR36
Related LinksRN55D7, RN55D7320FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7320FR36 Details Description
Related parts for RN55D7320FR36
IC REG LDO 3.3V 7A D2PAK datasheet.pdf
BANANA PLUG INS BNC STACK 10" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 340UF 10% 1.32KVDC RAD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 246 I/O 324FBGA datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.3W TO-206AF datasheet.pdf