Vishay/Dale RN55D7340FB14
RN55D7340FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7340FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 734 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7340FB14.pdf
Availability of RN55D7340FB14
QUANTITY
RN55D7340FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7340FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D7340FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)734
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7340FB14
Related LinksRN55D7, RN55D7340FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7340FB14 Details Description
Related parts for RN55D7340FB14
IC CONV SYNCHRO-DGTL 12B 32-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG PIDG datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 520MA 820 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf