Vishay/Dale RN55D7502FBSL
RN55D7502FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7502FBSL
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7502FBSL.pdf
Availability of RN55D7502FBSL
QUANTITY
RN55D7502FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7502FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D7502FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7502FBSL
Related LinksRN55D7, RN55D7502FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7502FBSL Details Description
Related parts for RN55D7502FBSL
4P15S TEN50 HARNESS CONN HOUSING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
PET PNP ADJUSTER 2M datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf