Vishay/Dale RN55D7871FR36
RN55D7871FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7871FR36
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7871FR36.pdf
Availability of RN55D7871FR36
QUANTITY
RN55D7871FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7871FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D7871FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7871FR36
Related LinksRN55D7, RN55D7871FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7871FR36 Details Description
Related parts for RN55D7871FR36
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR SIZE 8 COAX RF datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A R6 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
TAPE 5907 VHB FOAM 5" X 72YD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf