Vishay/Dale RN55D7961FB14
RN55D7961FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7961FB14
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7961FB14.pdf
Availability of RN55D7961FB14
QUANTITY
RN55D7961FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7961FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D7961FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7961FB14
Related LinksRN55D7, RN55D7961FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7961FB14 Details Description
Related parts for RN55D7961FB14
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC CCD DRIVER DUAL HS 20-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 40TSOP datasheet.pdf
4X4 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 0.3 SIL 18/20AWG datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf